Gyorsmenü

támogatások

Kedvezőtlen helyzetű települések napjainkban Bátonyterenye példáján keresztül

Az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltozott a gazdasági, társadalmi és környezeti helyzet. A területi különbségek elmélyülése fokozódó problémákhoz vezetett. Tanulmányunkban kedvezőtlen helyzetű településeket és térségeket vizsgáltunk Bátonyterenye példáján keresztül. Elemzői vizsgálatunkban figyelembe vettük a szakirodalmi hátteret, szekunder adatbázisokat, gyakorlati példákat. Összességében elmondható, hogy ezen települések számára egyedi és átgondolt fejlesztési irányok szükségesek.

 

A magyar húsmarhatartás sikerességének háttere és jövője

A cikk elsődleges célja egy induló gazdaság beruházási költség-igényének meghatározása, valamint annak a feltevésnek a vizsgálata, miszerint hazánkban a legeredményesebb és leggazdaságosabb a legelőre alapozott, úgynevezett klasszikus tartás. Az ágazat hazai sikerei mögött főleg a kedvező környezeti adottságok állnak, ami kedvez a szabadtéri tartásnak, és a megfelelő takarmány-előállításnak. A sikeresség fenntartása érdekében a gazdáknak nagyobb figyelmet kell szentelniük az integrációk kialakításra, hiszen közösen nagyobb versenyelőnyre tehetnek szert.

A mezőgazdasági diverzifikációhoz kötődő támogatások Magyarországon

Az elmúlt években Magyarország nagy összegű vidékfejlesztési támogatásokban részesült. Számos tanulmány bizonyítja, hogy az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap által kifizetett támogatások sok esetben hatásosnak bizonyultak, azonban a nem mezőgazdasági tevékenységi célú diverzifikálásra szánt EU-források hasznosulása Magyarországon nem volt hatékony az utóbbi években. Kutatásom során azt szándékoztam feltárni, hogy mely települések éltek a lehetőséggel és az igénybe vett támogatások okoztak valamilyen változást a vidéki térségekben.