A duális szakképzési rendszer bevezetése minden korábbinál jobb lehetőséget biztosít a képzésben érdekeltek együttműködésére és közös felelősséggyakorlására. Utat nyit a képzés hatékonyságának fokozásához azáltal, hogy az irányított pályaszocializáció révén növeli a tanulók szakmai helytállásának esélyeit. A pályaszocializáció maga is folyamat és mint ilyen, irányítható. Ennek ellenére jelenleg egyelőre spontán hatások együtteseként valósul meg.
A családok élete az elmúlt évtizedekben, de leginkább az elmúlt években alapvetően megváltozott. A digitális eszközök térnyerése megváltoztatta az időgazdálkodást (munka- és szabadidő egyaránt), munkamódszereket, oktatástechnikai eszközöket. A vírushelyzet megjelenésével a családok otthonukba kényszerültek, így a családtagoknak osztozniuk kellett eszközökben, térben és időben egyaránt. Az online térben történő munkavégzés, oktatás, szórakozás és az életfolyamatok kezelése kiegyensúlyozottan csak kellő tudatossággal történhet.
This study aims to evaluate transforming toward online-learning, concerning students’ satisfaction, social presence and students’ intention to continue with e-learning in Central European countries, taking the case of Hungarian higher education online courses during COVID- 19 measures.
This study finds that masters and undergraduate students’ satisfaction and social presence of online learning courses are neutral with little bias to be positive, also satisfaction has the key role in affecting student’s intention to continue with future online-learning.
A felelősségvállalás és a fenntarthatóság kérdése napjainkban egyre inkább fontossá válik a vállalatok és az egyének számára. A felsőoktatásnak kulcsszerepe van abban, hogy a következő generációk milyen tudással, képességekkel, attitűddel rendelkeznek a tanulmányaik elvégzése után. Jelen tanulmány fő kutatási kérdése, hogy milyen hatás érhető el a hallgatókban egy kurzuson keresztül, vagyis egy CSR témájával foglalkozó tárgy miként járul hozzá a kurzuson résztvevő hallgatók szemléletformálásához?
A country’s economic success depends on the profitability of its enterprises. Regarding entrepreneurship, however, opinions differ to a large extent. In addition to the social and economic conditions, the significance of entrepreneurship education is also dealt with in our paper. The primary objective is to give an insight into what it is like to be an entrepreneur in today’s Hungary. The key findings of students’ and entrepreneurs’ questionnaires directed at the necessary knowledge, competencies, skills and willingness to set up an enterprise are also presented.
Tanulmányunkban arra keressük a választ, hogy az oktatás, az oktatási intézmények miképpen tudnák befolyásolni a sok esetben a vidéki térségek egyik kiemelt gondját jelentő szociális problémákat. A roma kisebbség és a hátrányos helyzetű gyermekek integrációjának szakirodalmi hátteréből kiindulva primer kutatásunkban a Kiskunlacháza-Áporka Általános Iskolai Társulás diákjai körében végeztünk felmérést, melynek során a diákok iskolai motivációira, preferenciáira, szabadidős tevékenységükre, továbbtanulási terveire, tervezett szakmájukra kérdeztünk rá.
The timeliness of our topic is proved by the fact that nowadays human resources play an indispensable part in the resource system of economic organizations. Our paper examines the personal competencies that play a vital role in corporate efficiency, competitiveness and success. Moreover, we also illustrate how this role has been changing in time. One of the objectives was to create and test a competency structure tailored to the Hungarian labour market situation.